Wiadomości

Bądź zawsze na bieżąco !

Weterynaryjne Centrum Badawcze otwarto w SGGW - PAP

Weterynaryjne Centrum Badawcze, czyli zintegrowany zespół laboratoriów do badań na zwierzętach takich jak świnie, owce i kozy, otwarto w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Badania nad zwierzętami prowadzone, w kosztującym ponad 12 mln zł Centrum, będą stanowiły punkt wyjścia do badań nad ludźmi.

Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB) powstanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Będą w nim prowadzone badania na styku medycyny i weterynarii, w zakresie fizjologii i patofizjologii zwierząt oraz badania chorób i schorzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W ramach realizowanych projektów naukowcy poprowadzą zarówno badania podstawowe m.in. w zakresie nauk biomedycznych, medycznych i weterynaryjnych, ale także badania nad lekami, suplementami diety i dodatkami do pasz dla zwierząt. Prowadzone będą badania nad funkcją poszczególnych układów organizmu - szczególnie układu pokarmowego, badania neurohormonalne, metabolizmu, ekspresji genów. Centrum będzie również prowadzić działalność edukacyjną.
 
"SGGW od wielu lat jest wyznacznikiem postępu i rozwoju. Cieszę się, że w tej uczelni możemy zaprezentować kolejne nowoczesne centrum badawcze, które przyczyni się do rozwoju badań naukowych i wdrażania ich wyników do praktyki" - powiedział podczas uroczystości minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Rektor SGGW prof. Alojzy Szymański, zwrócił uwage, że badania stosowane wymagają nowoczesnej aparatury. "Dlatego SGGW ciągle rozwija swoje laboratoria. Dzięki temu możemy prowadzić wspólne badania na światowym poziomie z wieloma uniwersytetami krajowymi i zagranicznymi" - podkreślił rektor SGGW.

Koszt budowy WCB to ponad 12 mln zł, z czego ponad 10 mln stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Za tę kwotę zakupiono aparaturę badawczą i wybudowano laboratoria analityczne i badawcze. Inwestycja realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://www.naukawpolsce.pap.pl

Weterynaryjne Centrum Badawcze SGGW – nowa technologia, nowe wyzwania

Choroby zwierząt użytkowych stanowią zagrożenie dla rozwoju danej populacji czy rasy. Badania nad ich patogenezą są 

Dzisiaj w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zostało otwarte Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB). Składa się na nie zespół laboratoriów analityczno-badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę z udziałem technik nanotechonolgii. Prowadzone w centrum badania nad zwierzętami będą stanowiły punkt wyjścia do badań diagnostyki chorób i schorzeń u ludzi. Eksperymenty skupią się nad patogenezą chorób oraz schorzeń zwierząt i ludzi.

Wystąpienie rozpoczął kierownik Katedry Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką w Wolicy, prof. dr hab. Zdzisław Gajewski. Zaznaczył, że powstanie WCB jest zwieńczeniem lat pracy i doświadczeń nad badaniami dotyczącymi chorób zwierząt hodowlanych. Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Unia Europejska na ten cel przyznała dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Rektor SGGW, kierownik kliniki, minister rolnictwa oraz marszałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uroczyście przecięli wstęgę na znak otwarcia WCB.

Weterynaryjne Centrum Badawcze będzie prowadziło badania podstawowe m.in. w zakresie nauk biomedycznych, medycznych i weterynaryjnych, ale także badania nad lekami, suplementami diety i dodatkami do pasz dla zwierząt. Centrum odpowiedzialne będzie również za działalność edukacyjną w ramach realizacji zadań dydaktycznych. W województwie mazowieckim WCB jest unikatową bazą do realizacji badań eksperymentalnych nad zdrowiem publicznym, obejmującym nie tylko weterynarię, ale także medycynę.

W powstałym Laboratorium Chirurgii Miniinwazyjnej, Diagnostyki Obrazowej oraz Telemetrii będą realizowane badania nad „Syndromem X na modelach zwierzęcych ze zdiagnozowanym wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu wywołanym przez energetyczne niezbilansowanie diety ciężarnej matki". Szczegółowe badania będą dotyczyć także funkcjonalności poszczególnych układów organizmu (głównie układu pokarmowego), badań neurohormonalnych, metabolizmu, ekspresji genów, portretów transkryptomicznych oraz opracowania metod terapii i oceny ich skuteczności.

http://www.portalspozywczy.pl

Weterynaryjne Centrum Badawcze otwarte IAR - Kraj 28 Mar 2014, 14:32

28.03.2014 (IAR) - Ma się przysłużyć zdrowiu publicznemu w nietypowy sposób. Połączy bowiem badania medyczne z weterynarią. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otwarto Weterynaryjne Centrum Badawcze.

W WCB będą przeprowadzane między innymi badania leków i suplementów diety. Prowadzone będą nie tylko na gryzoniach, lecz także na zwierzętach, których organizmy bardziej przypominają organizm człowieka. To gwarantuje większą skuteczność doświadczeń - twierdzi dr Bartosz Pawliński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Badania na zwierzętach, takich jak koza, owca i świnia umożliwiają efektywniejsze sprawdzenie wyników na różnych etapach. To zaś pozwala na ich szybszą adaptację dla potrzeb człowieka przy leczeniu chorób układowych.

Centrum dysponuje najnowocześniejszymi i najlepiej wyposażonymi laboratoriami do tego typu badań. Podobnych warunków nie oferuje żadna placówka w Europie - podkreśla Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki. Dlatego ośrodek ma silnie współpracować z innymi uczelniami, aby przynosić wyniki badawcze dostępne dla innych placówek w kraju i za granicą.

Także Marszałek Mazowsza, Adam Struzik nie ukrywa, że jako gospodarz regionu, wiąże z placówką duże nadzieje. Jego zdaniem, powołanie placówki jest ważne w czasach, gdy coraz rzadziej prowadzone są testy na ludziach. Doświadczenia na zwierzętach mogą bowiem poszerzyć wiedzę także o anatomii człowieka. Pokazują to między innymi testy innowacyjnych rozwiązań chirurgicznych oraz farmakologicznych Budowa WCB kosztowała 12 milionów złotych. W większości sfinansowały ją środki unijne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/kl

http://www.polskieradio.pl

SGGW WCB, Tel: 22 5936185, Fax: 22 5936191, ul. Nowoursynowska 100, 02-797 Warszawa